۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اسلایدر کوچک » سیاسی
  • شناسه : 2124
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۵
  • ارسال توسط :
پایان نمایش “استیضاح” رییس جمهور؟
چرا استیضاح روحانی منطقی نیست

پایان نمایش “استیضاح” رییس جمهور؟

طرح استیضاح و سوال البته منتقدان زیادی هم در میان اصولگرایان دارد. بیشتر انتقاد‌ها از طرح استیضاح است با این حال عده‌ای می‌گویند طرح سوال هم فایده‌ای ندارد و فقط وقت مجلس و دولت را می‌گیرد و از سوی دیگر روابط دو قوه را نیز در سال پایانی دولت متشنج می‌کند.

در حالیکه هفته گذشته اعلام شد حدود ۲۰۰ نماینده مجلس طرح سوال از رییس جمهور را امضا کرده‌‍اند، در روز‌های اخیر فراتر از طرح سوال، طرح استیضاح حسن روحانی از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شده است. این طرح چالش برانگیز مخالفان و موافقانی دارد. موافقان می‌گویند “سوال” بی فایده است و روحانی باید “استیضاح” شود. با این حال رهبر معظم انقلاب امروز در ارتباط تصویری با نمایندگان توصیه‌ای جدی به آنها داشتند که می‌تواند پیرامون به بحث‌ها پیرامون “استیضاح” و حتی “سوال” از رییس جمهور پایان دهد. ایشان در این باره تاکید کردند “سال آخر دولت‌ها معمولاً سال حساسی است و باید مراقبت شود که پیگیری امور به هیچ وجه سست نشود و بر همین اساس اعتقاد راسخ دارم که دولت‌ها باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهند و بعد از پایان دوره قانونی خود، امانت را با ارائه صورت وضعیت، به دولت بعدی تحویل دهند.”

چندی پیش جبار کوچکی نژاد، نماینده اصولگرای مجلس اعلام کرد که «بیش از ۲۰۰ نماینده طرح سؤال از رئیس جمهور را امضا کرده‌اند و به زودی در صحن علنی مجلس اعلام وصول خواهد شد». متن طرح نیز در رسانه‌ها منتشر شد. نمایندگان ۵ سوال از حسن روحانی مطرح کرده‌اند که درباره مسائل اقتصادی و معیشتی و سیاست خارجی است.

کوچکی نژاد گفت: «اگر دولت نتواند پاسخ خوبی به نیاز‌های مردم مخصوصاً در بخش تأمین کالا‌های اساسی بدهد، مجلس موظف است نظارت‌های شدیدتری را اعمال کرده و حتی در استیضاح ورود کند.»

در واقع نمایندگان امضا کننده طرح سوال می‌گویند اگر پاسخ‌های روحانی قانع کننده نبود پس از آن می‌توان فرآیند استیضاح را به جریان انداخت.

در این بین برخی نمایندگان تندور مجلس می‌گویند باید از طرح سوال عبور کرد و مستقیما به دنبال استیضاح رییس جمهور بود.

محمد جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد از این گروه است، او در توئیتی نوشته است “سؤال از رئیس جمهور، اثرش خنثی شدن ظرفیت استیضاح رییس جمهور است؛ همکاران برای حفظ این ظرفیت که شاید ضرورت آن پیش آید، از انجام سؤال خودداری کنند. ”

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یکدست اصولگراست. البته از طیف‌های مختلف، اصولگرایان سنتی، نواصولگرایان، پایداری‌ها و احمدی نژادی‌ها با وجود اختلاف نظر در موضوعات مختلف، اما همگی در مخالفت با دولت روحانی هم نظرند، فقط شدت و ضعف آن متفاوت است.

حالا دوگانه “سوال” یا “استیضاح” روی میز نمایندگان است. طرح سوال آماده است و طرح “عدم کفایت رییس جمهور” نیز در دست آماده سازی است. جواد نیک‌بین نماینده کاشمر در مجلس خبر تدوین طرح استیضاح حسن روحانی یا “عدم کفایت رئیس‌جمهوری” را در صفحه توییتر خود اعلام کرد. بر اساس تصویر منتشر شده در توئیت او، ۹ نماینده این درخواست را امضا کرده‌اند. اما تنها نام یک نفر از امضاکنندگان این طرح (جواد نیک‌بین) مشخص است و اسامی هشت نماینده دیگر دیده نمی‌شود.

نیک بین از نمایندگانی است که با شور و حرارت زیادی از استیضاح روحانی حرف می‌زنند. او در این باره گفته است “می‌خواهیم حسن روحانی را همچون بنی‌صدر عزل کنیم.”

در توییت نیک‌بین تاکید شده است: «بر اساس اصل ۸۹ قانون اساسی و ماده ۲۲۹ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ما نمایندگان ملت شریف ایران به ۱۸ دلیل خواستار طرح استیضاح و اعلام عدم کفایت رئیس‌جمهور جناب حسن روحانی می‌باشیم.»

با وجود اینکه هنوز مشخص نیست کدام نمایندگان غیر از نیک بینبه دنبال استیضاح رییس جمهوراند، روزنامه اعتماد در گزارشی به نقل از محمد تقی نقدعلی نماینده خمینی شهر که او نیز در دسته تندرو‌های مجلس قرار دارد نوشت «آقای نیک‌بین فقط ماجرا را رسانه‌ای کرده است.»

این روزنامه در ادامه مدعی است که پشت پرده استیضاح رییس جمهور مجتبی ذوالنوری است، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس.

به نوشته اعتماد ” ذوالنوری طی پیامکی از نمایندگان خواسته «ساعت ۶ صبح روز یکشنبه»، در «محل کمیسیون امنیت ملی» برای «بررسی موضوع استیضاح رییس‌جمهوری» حاضر شوند”

مجتبی ذوالنوری از نمایندگان همیشه مخالف و منتقد دولت روحانی بوده است.

قرار بود طرح سوال هفته پیش اعلام وصول شود این اتفاق رخ نداد، شاید در این هفته هر دو طرح جنجالی اعلام و به هیات رئیسه تقدیم گردد.

با این حال به نظر نمی‌رسد طرح استیضاح حتی در مجلس یکدست اصولگرا هم طرفداران زیادی داشته باشد. احتمال به عملی شدن طرح سوال بیشتر از استیضاح است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*