۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اسلایدر کوچک » بین الملل » سیاسی
  • شناسه : 374
  • ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
  • ارسال توسط :
داستان استیضاح ترامپ

داستان استیضاح ترامپ

رقابت اصلی سر برکناری ترامپ نیست. بلکه رقابت اصلی در حوزه تبلیغات است

ترامپ گرفتار است. بار دیگر دمکرات‌های کنگره آمریکا علیه او بسیج شده‌اند. این بار اما، نه به خاطر روابط نامشروع جنسی یا پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا؛ بلکه به خاطر روابط مشکوک ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین که این روزها، ناخواسته در صدر اخبار رسانه‌های بین المللی قرار گرفته است.

به گزارش فرارو، هنوز دیدار‌ها و فعالیت‌های دونالد ترامپ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تمام نشده بود که دمکرات‌های کنگره تصمیم گرفتند او را غافلگیر کنند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در یک نشست خبری، آغاز تحقیقات استیضاح رئیس جمهور آمریکا را به طور رسمی اعلام کرد. پلوسی، که یکی از رهبران حزب دمکرات است، قبلا به مدت چندماه، با استیضاح ترامپ مخالفت می‌کرد، اما این بار او شخصا کارزار استیضاح ترامپ را رهبری می‌کند.

رسوایی “اوکراین گیت”
صبح ۲۵ ژوئیه، ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، تلفنی گفتگو کرد. تحقیقات استیضاح ترامپ زمانی کلید خورد که یک افسر ناشناس سازمان سیا، درباره این تماس، افشاگری کرد. این افسر ادعا می‌کند که ترامپ در این تماس، با هدف تضعیف جو بایدن در انتخابات، از زلنسکی درخواست کرده که درباره فعالیت‌های اقتصادی هانتر پسر بایدن تحقیق کند؛ به امید اینکه زلنسکی تخلفاتی کشف کند که ترامپ بتواند از آن‌ها علیه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده کند.
بخوانید:
برکناری ترامپ چقدر محتمل است؟
هانتر بایدن، از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ در یک شرکت گاز در اوکراین کار کرده است. ترامپ مدعی شده که جو بایدن در فعالیت‌های اقتصادی پسرش اعمال نفوذ کرده است. آنچه تحولات را به ضرر ترامپ پیچیده‌تر کرد، همزمان شدن تعلیق کمک‌های آمریکا به اوکراین با تماس تلفنی ترامپ با زلینسکی است. تماس تلفنی مزبور چند روز پس از تعلیق کمک ۳۹۱ میلون دلاری آمریکا به اوکراین اتفاق افتاد. دمکرات‌ها می‌گویند این امر نشانه‌ای است که ترامپ خواسته از کمک‌های آمریکا به اوکراین استفاده انتخاباتی کند.

روسای جمهور آمریکا و اوکراین، هر دو ادعای افسر افشاگر را رد کردند. ترامپ گفته تلاش دمکرات‌ها برای استیضاح او، «شکار موهومات» است و زلنسکی نیز هرگونه اعمال فشار از جانب ترامپ را تکذیب کرد و گفت تنها کسی که می‌‎تواند به او فشار وارد کند، پسر شش ساله خودش است.

ترامپ و ملکه زیبایی اوکراینی که اصلا وجود خارجی نداشت!
اما تکذیب ترامپ و زلنسکی مانع به راه افتادن تحقیقات استیضاح ترامپ نشد. پلوسی گفته ترامپ به امنیت ملی آمریکا «خیانت» کرده است. سایر دمکرات‌ها نیز همگی از رفتار ترامپ انتقاد می‌کنند.

از سوی دیگر، ترامپ تلاش می‌کند کل ماجرا را نوعی کارشکنی در روابط رئیس‌جمهور آمریکا با دیگر کشور‌ها نشان دهد. وی در توئیتی نوشت: «اگر آن تماس عالی با رئیس‌جمهور اوکراین، مناسب به شمار نرود، پس دیگر هیچ رئیس‌جمهور آینده‌ای نخواهد توانست با رهبر خارجی صحبت کند.»

تحت فشار رسانه‌ها، ترامپ متن گفتگوی تلفنی خود با زلنسکی را منتشر کرد. در این متن، ترامپ از زلنسکی می‌خواهد که درباره پسر بایدن تحقیقاتی انجام دهد. اما کمک‌های آمریکا به اوکراین را به طور مستقیم به این تحقیقات مشروط نمی‌کند. طرفداران ترامپ می‌گویند خلاصه مکتوب تماس، چیزی را ثابت نمی‌کند، اما منتقدان بر این باور هستند که ترامپ از منصب خود سوء استفاده کرده و خواستار مداخله خارجی در انتخابات آمریکا شده است.

استیضاح ترامپ و خاطره خوبی که هرگز وجود نداشت!

ترامپ در حال گذاشتن تاج بر سر جاستین پاسیک، ملکه زیبایی جهان از کشور پاناما، در سپتامبر ۲۰۰۲

اوکراین از معدود کشور‌هایی است که با ترامپ رابطه نسبتا خوبی دارد. در سال‌های اخیر، این کشور به دلیل مناقشات مرزی و سیاسی با روسیه، به تدریج به آمریکا نزدیک شد. ترامپ نیز سعی کرده از همین نزدیکی به نفع خود استفاده کند. او در تماس تلفنی ۲۵ ژوئیه با زلنسکی و نیز در دیدار اخیرش با او در آمریکا، بر روابط قوی واشنگتن و کییف تاکید کرد. افزون بر این، ترامپ در دیدار چهارنشبه گذشته با زلنسکی، حتی خاطره‌ای درباره اوکراین تعریف کرد که هیچ وقت اتفاق نیفتاده بود.

ترامپ از سال ۱۹۹۶ مسابقه «ملکه زیبایی جهان» را خرید و تا سال ۲۰۱۵ مالک آن بود. در این مدت هیچ دختر اوکراینی برنده این مسابقه نشده است، اما ترامپ روز چهارشنبه قبل از جلسه رسمی با رئیس جمهور اوکراین، در حالی که کنار زلنسکی نشسته بود، مدعی شد یکی از برندگان مسابقه یادشده، از کشور اوکراین بود. وی درباره مسابقه ملکه زیبایی گفت: «یک چیز عالی بود؛ و ما یک برنده از اوکراین داشتیم.»، اما تاریخ نشان می‌دهد که هیچ زن اوکراینی تا حالا برنده لقب ملکه زیبایی جهان نشده است.

طناب‌کشی سیاسی ترامپ و دمکرات‌ها به کجا می‌رسد؟
به هر حال، ترامپ ممکن است با هدف جلب حمایت سیاسی زلنسکی در ماجرای تحقیقات استیضاح، خاطره جعلی مزبور را تعریف کرده باشد. او تاکید می‌کند که تحقیقات فعلی، مانند تحقیقات رابرت مولر، در پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، شکار موهومات است و با هدف تضعیف رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا صورت می‌گیرد.

ترامپ و دمکرات‌ها در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری درگیر یک طناب کشی سیاسی شده‌اند. از یک سو، ترامپ و طرفدارانش می‌گویند افسر سیا که علیه ترامپ افشاگری کرد، «عامل حزبی» است و این ماجرا در نهایت به نفع ترامپ تمام خواهد شد. اما از سوی دیگر، دمکرات‌ها امیدوارند که حتی اگر نتوانند ترامپ را استیضاح و برکنار کنند، از طریق افشای سوء استفاده او از قدرت، محبوبیت ترامپ و حزب جمهوریخواه را در میان مردم آمریکا کمتر کنند. دمکرات‌ها امیدوارند که «حقایق محکوم‌کننده» در تحقیقات استیضاح ترامپ، حزب جمهوریخواه را در برخی ایالت‌های آمریکا که معمولا دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در آن‌ها رقابت تنگاتنگی دارند، تضعیف کند.

کاریکاتوری از هواداران ترامپ در انتقاد از دمکرات‌ها

این در حالی است که جمهوریخواهان بر این باور هستند که تلاش برای استیضاح ترامپ، برای دمکرات‌ها نتیجه عکس خواهد داد. ترامپ و نزدیکانش، مدام این روایت را تبلیغ می‌کنند که دمکرات‌ها، با آغاز فرآیند استیضاح ترامپ، به پیروزی او در انتخابات ۲۰۲۰ کمک خواهند کرد.

به دلیل سیطره جمهوریخواهان بر مجلس سنا، احتمال عزل ترامپ در پایان تحقیقات استیضاح کم است. اما ظاهرا، الآن رقابت اصلی سر برکناری ترامپ نیست. بلکه رقابت اصلی در حوزه تبلیغات است. ترامپ ادعا می‌کند که دمکرات‌ها می‌خواهند از مردم آمریکا به خاطر انتخاب او در سال ۲۰۱۶، انتقام بگیرند. اما در مقابل، دمکرات‌ها می‌گویند ترامپ با درخواست مداخله خارجی در انتخابات آمریکا، از قدرت سوء استفاده کرده و امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است. واضح است که نتیجه این جدال، در انتخابات ۲۰۲۰ مشخص خواهد شد. باید منتظر ماند و دید که کدام طرف در این جنگ تبلیغاتی پیروز خواهد شد.

برچسب ها

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*