۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر کوچک » بین الملل » سیاسی » گزارش روز
  • شناسه : 2579
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  • ارسال توسط :
حاشیه‌های سفر هیات سیاسی طالبان به تهران

حاشیه‌های سفر هیات سیاسی طالبان به تهران

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهاد طالبان مبنی بر استعفای دولت کنونی افغانستان و بررسی این موضوع در دیدار ظریف با هیات سیاسی طالبان گفت: « تنها خبری که وزارت امور خارجه از دیدارها منتشر کرد، معتبر است. ظریف در آن دیدار تاکید کرد هیچ دولتی نمی‌تواند شکل بگیرد به غیر از اینکه مبتنی بر دستاوردهای مردم افغانستان باشد.

حضور هیات سیاسی طالبان در تهران همچنان حاشیه ساز است. شایعات و گزارش های تائید نشده متفاوتی درباره دیدار ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان با محمد جواد ظریف منتشر شده است. امروز سخنگوی وزارت خارجه گفت و گوی ظریف با هیات طالبان درباره استعفای دولت کنونی افغانستان را تائید نکرد.

به گزارش فرارو، سعید خطیب‌زاده امروز در نشست خبری خود درباره رایزنی‌های اخیر طالبان در تهران با بیان اینکه این سفر در چارچوب گفت‌ وگوهای طالبان با دولت افغانستان انجام شد، اظهار کرد: «همواره اعلام کردیم از گفت ‌وگوهای بین‌الافغانی حمایت می‌کنیم و از این سیاست حمایت می‌کنیم. دولت ایران با دولت مستقر افغانستان نه تنها رابطه رسمی دارد بلکه یکی از دو کشوری است که برخلاف کشورهای دیگر، از دستاوردهای آنها حمایت می‌کند. تمام گفت ‌وگوهای انجام شده یا به خواست یا با اطلاع آنهاست.»

سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهاد طالبان مبنی بر استعفای دولت کنونی افغانستان و بررسی این موضوع در دیدار ظریف با هیات سیاسی طالبان گفت: « تنها خبری که وزارت امور خارجه از دیدارها منتشر کرد، معتبر است. ظریف در آن دیدار تاکید کرد هیچ دولتی نمی‌تواند شکل بگیرد به غیر از اینکه مبتنی بر دستاوردهای مردم افغانستان باشد.

به گفته رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، هیچ چیز در خلاء شکل نمی‌گیرد که منظور ما از این مسئله، قانون است. حاکمیت کنونی افغانستان، گروه‌ها و مردم افغانستان از جمله طالبان به هر دستاورد و توافقی برسند برای ما معتبر است ولی این مسئله از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به دست می‌آید و نه حذف دیگران از جمله دولت این کشور. بیشترین تاکید ایران این است که باید از تمام دستاوردهای ملت افغانستان محافظت شود.

اخیرا گروه طالبان دولت اشرف غنی را مانع مذاکرات صلح دانست و خواستار استعفای دولت شد.

چند روز پیش هیات سیاسی طالبان به رهبری ملاعبدالغنی برادر معاون این گروه وارد تهران شد و با مقامات ایران دیدار و گفت و گو کرد.

ملا برادر با ظریف و شمخانی دیدار و گفت و گو کرد.

حضور هیات طالبان در تهران حواشی و بحث هایی در پی داشته است.

یکی از این حواشی نقل قول روز گذشته خبرگزاری تسنیم از دیدار ظریف وملابرادر بود.

در گزارش خبرگزاری تسنیم از دیدار ظریف با معاون سیاسی طالبان به نقل از ظریف آمده بود “ما از یک دولت فراگیر اسلامی با حضور همه قومیت‌ها و مذاهب حمایت می‌کنیم و آن را ضرورتی برای افغانستان می‌دانیم.”

این نقل قول بازتاب وسیعی یافت. اما سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، خبر منتشر شده از سوی خبرگزاری تسنیم را مخدوش و حتی اشتباه و گمراه‌کننده دانست.

خطیب‌زاده تصریح کرد: «اصطلاح “دولت فراگیر اسلامی” به هیچ وجه در سخنان دکتر ظریف نبوده و متاسفانه خبر این رسانه در این خصوص فاقد سندیت است.»

همچنین چهار روز پیش پس از دیدار علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با معاون سیاسی طالبان او در توئیتی نوشت که رهبران طالبان را در مبارزه با آمریکا مصمم دیده است. شمخانی افزود “کسی که سیزده سال در گوانتانامو زیر شکنجه‌های آنها بوده، مبارزه با آمریکا در منطقه را کنار نگذاشته است.”

این اظهار نظر بازتاب وسیعی در افکار عمومی ایران و افغانستان داشت و مورد انتقاد قرار گرفت.

همچنین برخی مقام افغانستانی نسبت به سفر هیات طالبان خوشبین نیستند. دواخان مینه پال، سخنگوی رئيس‌جمهور افغانستان در واکنش به دیدار مقام‌های گروه طالبان با وزیر خارجه ایران تاکید کرده است که این گروه نماینده مردم افغانستان نیستند و صرفا گروه کوچک خودشان را نمایندگی می‌کنند.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نیز روز دوشنبه، ۱۳ آبان به رادیو آزادی گفته است گروه طالبان در حالی که سرگرم سفرها هستند، مسئول ناآرامی‌های فعلی در افغانستان هستند.

با این حال وزارت خارجه افغانستان هفته گذشته در بیانیه‌ای تاکید کرد که سفر هیئت طالبان به تهران با اطلاع کابل صورت گرفته و هدف از سفر این است که ایران، این گروه را در مورد اجماع منطقه‌‌ای برای تامین آتش‌بس فوری، دستیابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان آگاه سازد.

هم‌زمان با حضور هیئت سیاسی طالبان در تهران، هیئت مستقل دیگری از طالبان به سرپرستی «شیرمحمد عباس استانکزی» در مسکو حضور دارد.
چرا باید با طالبان ارتباط داشت؟

حضور هیات طالبان در تهران بحث هایی هم در این باره برانگیخته است که چه ضرورتی دارد که ایران میزبان این گروه باشد. مقامات کشور تاکنون توضیحاتی در این باره داده اند امروز هم سعید خطیب زاده در این باره گفت: «طالبان بخشی از واقعیت افغانستان است. دفتر سیاسی طالبان در دوحه و پاکستان به صورت رسمی فعالیت می‌کند. به صورت رسمی با دولت افغانستان در حال مذاکره هستند. این سفر هم به اطلاع دولت افغانستان رسیده بود و تبادل نظر شده بود. درباره فعالیت‌های این گروه، موضوع شهدای خودمان در مزار شریف فراموش نکردیم و همواره درباره عاملین آن گفت‌ وگو کردیم.»

اما عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران امروز در یادداشتی دلایل تازه‌ای در توجیه ارتباط ایران و طالبان ذکر کرد.

گنجی نوشت: «سؤالات عموماً حول شهادت دیپلمات‌های ایران در مزار شریف و شهادت شیعیان افغانستان است. این باور زمانی تقویت شد که ایران در مرز‌های شرقی کشور آرایش نظامی گرفت، اما رهبری نیرو‌های مسلح را از حمله به افغانستانِ طالبان بر حذر داشتند. آیا رهبری اطلاعات متفاوتی دریافت کرده بود یا نه، ما بی‌خبریم، اما باور نگارنده این است که طالبان افغانستان در شهادت دیپلمات‌های ایران نقش نداشتند و جمهوری اسلامی نیز به این باور رسید که ترور آن عزیزان با هماهنگی سیستم اطلاعاتی یک کشور ثالث صورت گرفته‌بود.»

او افزود: “درباره شهادت شیعیان افغانستان اگر هنر جمهوری اسلامی متعهد کردن طالبان به حرمت خون تشیع است، این هنر قابل تقدیر است.”

گنجی افزود: «طالبان بر خلاف داعش و القاعده اهل مذاکره است و این نشان می‌دهد به قدرت‌خواهی در جغرافیای افغانستان (نه جهان اسلام) یا شراکت در قدرت در آنجا معتقد است، در غیر این‌صورت مذاکره نمی‌کرد.»

مدیرمسئول روزنامه جوان در ادامه نوشت: «ناامن کردن حضور امریکا در افغانستان توسط طالبان برای ایران موضوعیت دارد. اخراج امریکا از افغانستان آرمان حاج قاسم شهید بود و اگر طالبان این مهم را به پایان رسانند، منافع و امنیت ملی ما نیز تأمین شده‌است. البته ممکن است طالبان اهدافی داشته باشند که ما قبول نداریم، اما اگر ارتباط با آنان داعش را زمینگیر، سلامت شیعیان را تضمین و خواب راحت را از امریکایی‌ها می‌گیرد، ارتباط لازم است و دولت باید این موضوع را باز بگذارد.»

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*