۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 2525
  • ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
  • ارسال توسط :
جو بایدن در برابر ایران چه راهی را انتخاب خواهد کرد؟

جو بایدن در برابر ایران چه راهی را انتخاب خواهد کرد؟

یک مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای حاصل شده در دوران اوباما است. مسیر دیگر انتخاب راه برپایه "توافق ابراهیم" حاصل شده در دوره ترامپ است. حزب دموکرات و مشاوران بایدن وعده داده‌اند که او خیلی سریع امربکا را به برجام باز خواهد گرداند

“جو بایدن” رئیس جمهوری منتخب امریکا در برابر وضعیت سرگیجه‌آوری در خاورمیانه که با آن مواجه خواهد شد دو مسیر برای انتخاب پیش رو خواهد داشت. انتخاب هر یک از دو مسیر نه تنها رویکرد او را نشان خواهد داد بلکه بر روی تحولات منطقه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

اندیشکده “شورای آتلانتیک” در مقاله‌ای به مسیر‌هایی اشاره می‌کند که بایدن در مورد ایران پیش روی خود دارد و باید آن را انتخاب کند.

این اندیشکده می‌نویسد: “یک مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای حاصل شده در دوران اوباما است. مسیر دیگر انتخاب راه برپایه “توافق ابراهیم” حاصل شده در دوره ترامپ است. حزب دموکرات و مشاوران بایدن وعده داده‌اند که او خیلی سریع امربکا را به برجام باز خواهد گرداند. توافقی که ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی امریکا را از آن خارج ساخت و آن را بدترین توافق موجود خوانده بود.

موضوعی که باید به آن توجه شود آن است که اکنون وضعیت در منطقه با وضعیت دوره اوباما تفاوت دارد. در توافق دوره اوباما کنگره در این باره مورد رایزنی قرار نگرفت. همچنین، درباره رفتار ایران در منطقه و برنامه موشکی آن کشور در توافق نکته‌ای مورد اشاره قرار نگرفت. همچنین، بعید به نظر می‌رسد که ایران حاضر به رعایت کامل مفاد برجام و تعهدات خود باشد به خصوص آن که انتخابات ریاست‌جمهوری در آن کشور در پیش است و محافظه‌کاران در حال به حاشیه راندن میانه‌رو‌ها هستند. استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته‌تر و غنی‌سازی بیشتر اورانیوم در دستور کار ایران قرار گرفته است. از سوی دیگر، محافظه‌کاران در ایران خواستار پرداخت غرامت از سوی امریکا به دلیل ضرر‌های وارد شده بر اقتصاد ایران در دوره ترامپ هستند. در نتیجه، راه توافق با ایران برای بایدن آسان نخواهد بود و بعید است که او حاضر به پرداخت غرامت به ایران شود”.

این اندیشکده در ادامه می‌افزاید: “راه دیگر پیش روی بایدن آن است که او رویکردش در قبال سیاست خارجی را برپایه توافق صلح میان دولت‌های عربی و اسرائیل حاصل شده در دوره ترامپ موسوم به “توافق ابراهیم” تنظیم کند. دلایل زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند بایدن در نهایت مجبور خواهد شد این راه و گزینه دوم را انتخاب کند چرا که تغییرات نهادی و استراتژیک زیادی در خاورمیانه رخ داده‌اند. اکنون دولت‌های عربی منطقه به جای تکیه بر شعار‌های قدیمی خواستار استفاده از فرصت‌های اقتصادی ایجاد شده حاصل از رابطه با اسرائیل هستند”.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*