۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » اسلایدر کوچک » بین الملل » سیاسی
  • شناسه : 2447
  • ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۴۱
  • ارسال توسط :
تراژدی ناکامی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

تراژدی ناکامی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

دونالد ترامپ در بحبوحه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، بار دیگر چهره جنجالی خود را به نمایش گذاشت و نشان داد که منافع شخصی خود را مرجح بر منافع ملی آمریکا می داند.

دونالد ترامپ در بحبوحه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، بار دیگر چهره جنجالی خود را به نمایش گذاشت و نشان داد که منافع شخصی خود را مرجح بر منافع ملی آمریکا می داند. بسیاری از ناظران و تحلیلگران نسبت به تنش آفرینی های ترامپ پس از شکست قریب‌الوقوع در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا ابراز نگرانی کرده اند و از آینده مبهم این کشور سخن می گویند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را بایستی یکی از حساس ترین و رقابتی ترین انتخابات‌ها در کل تاریخ آمریکا دانست. از یک سو، دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور مستقر آمریکا، با شعارها و راهبردهای پوپولیستی سعی داشت تا با تحریک حامیان و طرفداران خود، و همچنین تهییج افکار عمومی بر علیه رقیب اصلی‌اش(جو بایدن) پیروز انتخابات شود و از سوی دیگر، بایدن نامزد دموکرات ها سعی داشت تا با ارائه چهره ای موجه و با برنامه از خود، بنیانِ مدلِ حکمروایی دونالد ترامپ و تیم وی را زیر سوال ببرد و خود را به مثابه بهترین آلترناتیو برای شومنِ این روزهای کاخ های سفید معرفی کند. با این همه، همزمان با فرارسیدن تاریخ سه نوامبر ۲۰۲۰(۱۳ آبان ماه) و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همگان از روند نهایی انتخابات در این کشور شگفت زده شده و حتی بسیاری از بازارهای مالی نیز در ساعات ابتدایی پس از انتخابات، به اشتباه و با فرض پیروزی قاطع ترامپ، نشانه ها و سیگنال هایی را از خود نشان دادند که با گذشت زمان و با مسلم شدن غلط بودن این گزاره، در پی اصلاح آن ها و تطبیق خود با واقعیت های جدید برآمدند. در ادامه به برخی نقاط برجسته خبری و تحلیلی انتخابات آمریکا در چند روز گذشته پرداخته می شود.
*رای گیری پستی، سورپرایز اصلی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
شاید بتوان رای گیری پستی در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را یکی از مهمترین سورپرایزهایی دانست که نتیجه آن، تا حدی زیادی جهان را شگفت زده کرد و بسیاری از ناظران و تحلیلگران را در بهت مطلق فرو برد. در شرایطی که در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه(۱۴ آبان ماه)، بسیاری از تحلیلگران با رصد نقشه انتخاباتی آمریکا حکم به برتری نهایی ترامپ می دادند، با این حال، با گذشت زمان و آغاز روند شمارش آرا پستی انتخابات آمریکا، ورق برگشت و ترامپ رقابت را در ایالت هایی نظیر پنسیلوانیا، جرجیا، و ویسکانسین، به نحو عجیبی واگذار کرد. به طور خاص، در ایالت پنسیلوانیا دونالد ترامپ از پیروزی قاطع خود سخن می گفت با این حال، جو بایدن توانست فاصله خود با ترامپ را تا جای ممکن کم کند و حتی از ترامپ پیشی گیرد. امری که حتی خودِ ترامپ و تیم انتخاباتی جمهوریخواهان را شوکه کرد. از این رو، بسیاری بر این باورند که رای گیری پستی و آرا پستی در آمریکا را بایستی بزرگترین سورپرایز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا دانست. حتی برخی بر این باورند که اگر آرا پستی انتخابات آمریکا زودتر شمرده می شد، هیچ گاه زمینه برای تنش آفرینی های ترامپ و تیم انتخاباتی وی جهت اتهام زنی به روند برگزاری انتخابات آمریکا و طرح ادعای وقوع “تقلب” در انتخابات، فراهم نمی شد.
شاید به همین دلیل باشد که ترامپ و تیم وی با علمِ به نقش مهم آرا پستی در وارونه شدن جو و فضا به ضرر آن‌ها، از مدت ها پیش جو سازی های سنگینی را بر علیه این گزاره به راه انداخته بودند و حتی شاید به همین دلیل بود که ترامپ در اقدامی نامتعارف در تاریخ سیاسی آمریکا و در شرایطی که تحلیل های غالب، از برتری او در جریان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا سخن می گفتند، سکوت پیشه نکرد و با ترتیب دادن یک کنفرانس خبری در محل کاخ سفید، از برتری قاطع خود در رقابت با جو بایدن سخن گفت و سعی داشت تا به نوعی جو و فضا را به نفع خود تغییر دهد و فضای انتخاباتی را به نفع جمهوریخواهان جلوه دهد(اگر روند انتخابات در واقعیت به نفع ترامپ بود، هیچ دلیلی بر موضع گیری زودهنگام وی نبود). از طرفی، شاید به دلیل در نظرگرفتنِ آرا پستی بود که جو بایدن بلافاصله به موضع گیری شتاب زده ترامپ واکنش نشان داده و به همه حامیان خود وعده داد که آن ها در مسیر پیروزی قرار دارند و باید صبر و تامل بیشتری به خرج داد.
*جنجال آفرینی های گسترده ترامپ و عدم پذیرش ناکامی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
یکی از مهمترین نشانه های نگران کننده برای جامعه آمریکا در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سیگنال هایی است که رئیس جمهوری این کشور(ترامپ) می فرستد و مدام سعی در تهییج افکار عمومی و تعمیق دو قطبی سازی ها در داخل این کشور دارد. در این چهارچوب، ترامپ به صراحت آرا پستی در آمریکا را نامشروع و نشانه ای از وقوع تقلب در انتخابات آمریکا ارزیابی می کند. وکیل و مشاور وی “رودی جولیانی” نیز در سخنان خود به صراحت از تقلب در انتخابات آمریکا سخن می گوید و سیاستمداران بانفوذی نظیر “لیندسی گراهام” که به ترامپ نزدیک هستند هم به وضوح چهارچوب های قانونی آمریکا را به چالش می کشند و سعی دارند تا به هر طریق ممکن، ترامپ را پیروز انتخابات معرفی کنند.

تیم انتخاباتی ترامپ نیز تحت تاثیر موضع گیری‌های وی، مدام از طرح شکایت در ایالت های مختلف بر علیه دموکرات ها و روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا سخن می گویند و به طور مکرر، از ارجاع پرونده انتخابات آمریکا به دستگاه های قضایی این کشور خبر می‌دهند. بی نتیجه بودنِ شکایت های تیم ترامپ از روند برگزاری انتخابات و شمارش آرا در ایالت هایی نظیر پنسیلوانیا، جرجیا و آریزونا، همه حاکی از این هستند که اساسا آن ها نه به دنبال واقعیت، بلکه به دنبال مه آلود کردن فضا و تامین منافع مطلوب خود هستند. این مساله، پیامی نگران کننده برای جامعه آمریکا دارد و حاکی از این است که رئیس جمهور فعلی آمریکا حاضر است تا منافع ملی کشورش را قربانی اهداف و منافع شخصی خودکند.
*جو بایدن و تلاش برای ارائه چهره ای موجه و با برنامه از خود
جو بایدن نامزد دموکرات ها که اکنون از شانس برتر پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برخوردار است، از همان روزهای ابتدایی کارزار انتخاباتی خود سعی داشته تا چهره ای موجه، غیرجنجالی و با برنامه از خود نشان دهد. در واقع، وی سعی داشته تا هر آنچه که ترامپ در مقام رئیس جمهوری آمریکا باید باشد و نیست را از خود به نمایش بگذارد و از این طریق، جامعه آمریکا را به رای دادن به نفع خود و اخراج ترامپ از کاخ سفید قانع کند. وی به طور خاص، این رویکرد را در جریان مناظرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از خود نشان داد و سعی داشت تا در برابر جوسازی های گسترده ترامپ، چهره ای با برنامه را از خود در حوزه هایی نظیر بهداشت و درمان و یا اقتصاد نشان دهد. در جبهه مقابل، ترامپ در جریان مناظرات، سراسر به کلی گویی و تمسک به رویه های جنجالی پرداخت و سعی داشت تا به هر نحو ممکن، جو بایدن را فردی ضعیف و شکست خورده و همچنین خطری جدی برای منافع ملی آمریکا جلوه دهد.
بایدن این رویکرد خود را در بحبوحه تنش های پس از برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و آغاز روند شمارش آرا نیز نشان داد. وی پس از سخنرانی تحریک آمیز ترامپ در کاخ سفید، وی را محکوم به جوسازی و ترویج اطلاعات غلط کرد و سعی داشت این نکته را به جامعه آمریکا منتقل کند که کنفرانس مطبوعاتی ترامپ نه از روی قدرت، بلکه با توجه به ضعف گسترده وی و تیم انتخاباتی اش در بحبوحه انتخابات آمریکا برگزار شده است. وی حتی پس از پیشی گرفتن از ترامپ نیز از اعلام قطعی پیروزی خودداری کرد و سعی کرد تا به دام تنش آفرینی های ترامپ نیفتد. وی به طور خاص در سخنرانی اخیر خود(روز شنبه ۱۷ آبان ماه)، از تمامی مردم آمریکا خواسته تا منتظر شمارش آرا نهایی انتخابات باشند. او از لزوم وحدت در جامعه آمریکا سخن گفته و تاکید کرده که با تیم‌های اقتصادی و همچنین بهداشت و سلامت در حال رایزنی و گفتگو است تا در صورت پیروزی قطعی در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، با برنامه، و به صورت فوری به مصاف مشکلات و چالش های جامعه آمریکا برود.
*ترامپ و چالش ایجاد اغتشاش در داخل آمریکا
یکی از نکات اساسی که ترامپ در ساعات گذشته به کرات از خود نشان داده، آمادگی بالای او برای اغتشاش‌آفرینی در داخل جامعه آمریکا است. توئیت زنی های مکرر وی، اعضای خانواده اش و همچنین سیاستمداران نزدیک به وی در حمایت از او و عدم پذیرش پیشتازی بایدن در جریان انتخابات آمریکا، بساری از ناظران و تحلیلگران را نگران کرده و این باور را در آن ها تقویت کرده که ترامپ حاضر است تا به قیمت منافع شخصی خود، هواداران متعصب و مسلحش را تحریک کرده و فاجعه ای گسترده را در تاریخ سیاسی آمریکا ایجاد کند. در این چهارچوب، همگان از التهاب شرایط در داخل آمریکا سخن می گویند و بسیاری نگران هستند که ترامپ با حرکات نابجایِ خود، زمینه را برای بروز ناامنی در این کشور فراهم سازد. نباید فراموش کرد که ترامپ تا این لحظه بیش از ۷۰ میلیون رای کسب کرده و اگر شمار اندک حامیان متعصب و افراطی وی را هم در نظر بگیریم، سناریوی ایجاد آشوب و ناامنی در جامعه آمریکا با هدایت و تحریکات شخص رامپ، کاملا محتمل به نظر می رسد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*